2013. november 10., vasárnap

Paleo nasi kánaán, avagy tegnap beszabadultam a piacra megint

Már egy ideje nem volt időm a piaci magárusok portékájára vadászni, de tegnap végre összejött a nagy bevásárlás. Havonta-kéthavonta (vendégseregtől is függ) egyszer sort kerítek rá, és ki is tart ez a mennyiség eddig. Ezt is mindig az aktuális kínálathoz és az éppen érvényes árakhoz igazítom. Most nagyon sok érdekességet és jó árakat találtam, mutatom Neked is!




Megyek sorba a 3 oszlopon balról jobbra és azt is elmesélem, mihez szoktam felhasználni őket!
  • Kis kerek dobozban: aszalt sárgabarack és vörös áfonya. Ezekkel szórom meg a paleo sütiket, torták, palacsinták tetejét. A piaci magárus esetében sajnos ennél kompromisszumot szoktam kötni a pénztárcám érdekében, mivel ezeket általában fruktózzal tartósítják, ami nem egészséges cukor. Úgyhogy itthon beáztatom langyos vízbe őket felhasználás előtt, hagyom kb. 10 percig állni, leöntöm róla a vizet, és megismétlem ezt a műveletet. Nincs itthon laboratóriumom, hogy tudnám biztosan, ezek után megszabadultam-e az összes hozzáadott fruktóztól, és csak a gyümölcs maradt meg, de ízre sokkal tisztábbnak tűnik. 
  •  Másik kis kerek dobozban: szeletelt mandula. Ez szintén dekoráció süteményekre, tortákra, jól mutat egy-egy marcipángolyó ebbe a törmelékbe forgatva és alaposan behűtve.
  •  Középső oszlop alsó doboza: aszalt szilva és papaya. Mindkettő cukormentes, érződik az ízükön is, bár a szilvánál ez nem nagyon tűnik fel, amúgy is édes. Ez a papaya viszont olyasmi, mint egy natúrabb ízű gumicukor. Csak nem E-betűs műanyag dolgokkal van tele, ami összeragasztja az emésztőrendszert, hanem valódi gyümölcsöt tartalmaz.  Ez tökéletes nasi lesz így magában is!
  • Következő dobozka tartalma: dió és pekán dió. Ez utóbbi elég drága, így csak dekorációhoz használom sütik tetejére, salátákra megpirítva. A diót pedig szívesen beledarálom a kókuszos alapú süteményeimbe, egy nagyon jó karaktert ad a tésztának. 

  •  Hátsó doboz középen: datolya. Ez magvakat is tartalmaz, és ezt ajánlom Neked is. Inkább veszem itthon a fáradtságot, és kimagozom, mint hagyom, hogy kiszáradjon, mire bekerül a konyhámba. Ebből isteni datolyakrémet lehet készíteni, egy kis vízzel és kókusztejjel felfőzve, majd összeturmixolva. Paleo karamellkrémnek neveztem el, kóstold meg Te is, és megérted, miért! Azért érdemes vele csínján bánni, mert nagyon magas a cukortartalma a datolyának. A belőle készült krémet tortákra, palacsintába töltve ajánlom főleg.
  • Következik az utolsó sor, elöl a piros tálban: natúr pisztácia. Ezt eszegetni, nassolni szoktam, vagy az igazán zöld szememből pisztáciaforgácsot csinálok egy éles késsel, és megszórom vele a finom és egészséges desszertjeimet, poharas krémeimet.
  •  Az utolsó a legkedvesebb tálam: kókuszchips!!! Ez a nagy tál 20 dkg chipset tartalmaz, és fizettem érte 240 Ft-ot! Jó, mi? :-) Ebből aztán lehet csipegetni, ha éppen olyan kedvem támad. 
De.... találtam valami fura dolgot is az őrölt mákban. Ezt egy másik magárusnál vettem szintén a Lehel téri piacon, és csak itthon vettem észre, mi van benne. Mutatom!


Előre meg volt őrölve a mák, és abból kaptam. Bosszant így utólag, mert erre szoktam figyelni, de most nem volt időm a nagy rohanásban. Szóval ezt találtam benne itthon. Kétlem, hogy a mák zsírtartalma "csapódott" volna ki a darálás során... Inkább azt gyanítom, hogy felhígították valami kevésbé költséges vacakkal. Azért ezt már szívesen elvinném egy laborba, hogy mi lehet.... Mindenesetre most újra megtanultam, csak akkor veszek őrölt mákot mástól, ha a szemem láttára darálja meg.

Hát, ennyit a magárusoknál szerzett élménybeszámolómról! :-) Szép napot Neked!


1 megjegyzés:

  1. Én cukorral szoktam darálni a mákot a kávédarálón, így szokott kinézni, ha több cukor kerül bele, az összetapadhat. Egyébként sosem veszek darált mákot, ki tudja mivel keverik?

    VálaszTörlés